V dětském věku jsme vcelku zvyklí na klasifikaci ze školy. I jako dospělí býváme různě klasifikováni. Mnohdy se "škatulkování" bráníme. V rámci diagnózy a pozdější léčby epilepsie se však jedná o jiný druh klasifikace. Toto prvotní zařazení je důležité pro vhodný výběr léku a setkáte se s ním ve zprávě od neurologa (slovně nebo G40, G40.1, G40.2, atd.)
Neustále dokola opakuji, jak je důležitý popis epileptického záchvatu. Rodiče by měli velice důsledně vypozorovat společné znaky objevující se u jejich dítěte během záchvatů. Variantou též je zachytit co nejvíce záchvatů kamerou, protože rodič většinou není lékařem a může mu ve slovním popisu něco uniknout nebo se nemusí přesně vyjádřit.
Na druhou stranu je potřeba poznamenat, že dítě může mít záchvaty různé a můžou se měnit v čase nebo v návaznosti na podávaný medikament.
O rámcové dělení epilepsie se pokoušeli již v Babylónské říši. První modernější a komplexnější varianta se objevila dle ILAE v roce 1969. Následně byla upravena v roce 1981 a 1989. Klasifikace se stále vyvíjí a mění v návaznosti na vědeckých objevech, genetických a jiných výzkumech. Také se odborná veřejnost nemůže dohodnout a výsledkem jsou stále nové a nové návrhy pro mezinárodní klasifikaci epilepsie. Například dětské brněnské centrum pro epilepsii v článcích paní docentky Hany Ošlejškové odkazuje na klasifikaci z roku 1981 i na zjednodušenou variantu z roku 2010. Jako rodiče byste se měli s terminologií související s rozdělením epilepsie seznámit. Jednak budete lépe rozumět neurologům a také lépe popíšete záchvat vašeho dítěte.
Zjednodušeně lze tedy epilepsii rozdělit následovně (také vycházím z klasifikace z roku 1981, v současnosti se doporučuje parciální epilepsie již dále nedělit a zaměřit se na popis symptomů, nebo-li příznaků):
- Podle etiologie /původu/
- idiopatická* - bez prokazatelné léze, genetická predispozice, manifestace v dětství a dospívání
- symptomatická - projev jiného onemocnění (intoxikace, cévní mozková příhoda apod.)
- kryptogenní (už se moc nepoužívá) - prokazatelná léze
- Podle klinického obrazu a EEG nálezu
- parciální (ložiskové, fokální) - ložisko se vyskytuje v jedné z hemisfér, odkud se záchvat šíří
- simplexní = jednoduché, bez ztráty vědomí
- motorické projevy - záškuby končetin, Jacksonská motorická epilepsie apod.
- somatosenzorické nebo senzitivní - bolesti, iluze, pseudohalucinace
- autonomní příznaky - nauzea, zčervenání, bolest
- psychické příznaky - dreamy states, deja vu, depersonalizace
- komplexní = s poruchou vědomí
- navazuje na parciální simplexní záchvat
- porucha vědomí již od počátku záchvatu
- parciální záchvat může sekundárně generalizovat - tedy z ložiska v jedné hemisféře se záchvat šíří do obou hemisfér
- generalizované - zasaženy obě hemisféry
- absence - zahledění
- myoklonické záchvaty - rychlé svalové záškuby
- klonické křeče - záškuby se ztrátou vědomí
- tonické křeče - flexe trupu, pád
- klonicko-tonické křeče - oboje výše uvedené, historicky nazýváme grand-mal
- atonické záchvaty - ztráta svalového tonu, pád na zem, hadrový panáček
- nezařaditelné
- status epilpticus - dlohotrvající záchvat se ztrátou vědomí, urgentní stav
* V seriálu Dr. House byl pojem idiopatická vysvětlen tak, že lékaři jsou idioti a nedokáží najít příčinu záchvatů :-)
- Ošlejšková, H: Typy epileptických záchvatů. In: Dětská neurologie. [online], [cit. 9.11.2016]. Dostupný z: http://telemedicina.med.muni.cz/pdm/detska-neurologie/index.php?pg=epilepsie--typy
- Berg, A. T. and Scheffer, I. E. (2011), New concepts in classification of the epilepsies: Entering the 21st century. Epilepsia, 52: 1058–1062. doi:10.1111/j.1528-1167.2011.03101.x
- Shorvon, S. D. (2011), The etiologic classification of epilepsy. Epilepsia, 52: 1052–1057. doi:10.1111/j.1528-1167.2011.03041.x
- Trinka, E., Cock, H., Hesdorffer, D., Rossetti, A. O., Scheffer, I. E., Shinnar, S., Shorvon, S. and Lowenstein, D. H. (2015), A definition and classification of status epilepticus – Report of the ILAE Task Force on Classification of Status Epilepticus.
- The Organization of the Epilepsies: Report of the ILAE Commission on Classification and Terminology. [online], [cit. 9.11.2016]. Dostupný z: http://www.ilae.org/Visitors/Centre/Documents/OrganizationEpilepsy.pdf
0 komentářů
Budu ráda za Vaše komentáře a popis osobních zážitků k uvedenému tématu.