U antiepileptik, nebo-li AED, se musíme spolehnout na správnou diagnózu neurologa a na jeho zkušenosti s danými léčivy. Zde bych vás chtěla upozornit ještě jednou na detailní popis stavů a záchvatů vašeho dítěte. Sedněte si a zkuste zcela objektivně, bez emocí, vše popsat a hlavně sepsat. Ideálně i zaznamenat na mobil nebo tablet či kameru. Hned vám vysvětlím proč.
Po nasazení prvního správně zvoleného AED je totiž šance na plnou kompenzaci záchvatů zhruba 40 %. Pokud se nedaří dosáhnout bezzáchvatovosti, volí se další AED a naděje na úspěch je dalších 10-15 %. S nasazením každého dalšího léku nebo kombinace ale šance na úspěch klesá. Léčba je letitá, ne-li celoživotní. Primárně je lepší monoterapie, tedy podávání pouze jednoho léku. Při polyterapii je větší riziko interakcí. U podávání léku rozlišujeme období titrace - období hledání ideální dávky, kdy se vyskytuje větší počet nežádoucích účinků. Poté následuje období udržovací. V této fázi může dojít ke snížení účinnosti farmaka a dochází po konzultaci s neurologem k jeho výměně.
V předchozím článku o léčbě jsem zmínila stoletý vývoj farmakózní léčby epilepsie. Započala v 50. letech 19. století podáváním bromidu draselného, jelikož se věřilo, že má epilepsie spojitost s nadměrných sexuálním apetitem. Až kolem roku 1910 byl zařazen mezi léčebné prostředky fenolbarbital (PHB), jenž dobře působil na některé typy epileptických záchvatů. Na jeho bázi vzniklo později mnoho léků. Ve 40. letech to byl fenytoin, který již můžeme zařadit mezi léky tzv. první generace. Výraznému rozšíření antiepileptik pak dopomohla 60. a následně 90. léta 20. století. Hodně se testovalo, necitelně nasazovalo. Nevhodné nasazení antiepileptik může i v současnosti přispět k ještě většímu rozvoji epilepsie.
- TRENDY V LÉČBĚ EPILEPSIE - 20. STOLETÍ
- podávání SOFT antiepileptik, která jsou méně účinná s menším počtem vedlejších účinků
- LTG - lamictal
- GPB - gabapentin
- HARD antiepileptika jsou účinnější, ale mají samozřejmé více vedlejších účinků
- TPM - topiramat
- OXC - Oxcarbazepine
- ojediněle podávané
- VGB - vigabatrin
- FBM - felbamát
- TRENDY V LÉČBĚ EPILESIE - 21. STOLETÍ
- nová, širokospektrá antiepileptika s minimalizovanými vedlejšími účinky
- LEV - leveracetam
- s úzkým spektrem, s pomalou titrací - dobře tolerované
- PGB - pregabalin
- testují se
- ZNS - zonegran
- RFM - rufinmid
- LGM - lamotrigin -> ESL - zebinix
- BUDOUCNOST - prediktivní farmakogenetika
- personalizovaná farmakoterapie na základě genomického vyšetření. Steve Jobs byl vizionář i v oblasti medicíny.
Jaké máte zkušenosti s vedlejšími účinky?
- Zárubová, J: Léčba epilepsie v 21. století. In: Život s epilepsií může být více než jen chvíle mezi záchvaty. 7.4.2010 Brno, Comsa Brno Palace Hotel, 8.4.2010 Praha, Malostranský palác : abstrakta. Praha : JS Press, 2010
- Ochoa, J.: Antiepileptics drugs. [online] In: Medscape [cit. 22.1.2016] Dostupný z: http://emedicine.medscape.com/article/1187334-overview#a2
2 komentářů
Dcerce byl na absence,které v té době měla několikrát denně nasazen Convulex,který nejdříve zabral,ale po horečkách při angíně se záchvaty vrátily. Dr. jí tedy přidal Lamictal. Záchvaty ustupovaly,ale jelikož byla na max. dávce,tak měla nežádoucí účinky,třásla se jak ratlík...Dr. jí Convulex,který bez tak přestal působit,začal vysazovat,vedlejší účinky postupně vymizely a záchvaty taky. Momentálně je půl roku kompenzovaná Lamictalem.
OdpovědětVymazatTak to jsem ráda, že vám zabral již druhý lék. Lamictal je ověřeným medikamentem, který se běžně používá. My prozatím bojujeme, už jsme přešli z Levetiracetamu na Tegretol, po němž jsme měli nejdelší období bez záchvatu - 3 měsíce. Nyní opět řešíme návrat záchvatů.
OdpovědětVymazatBudu ráda za Vaše komentáře a popis osobních zážitků k uvedenému tématu.